Jdi na obsah Jdi na menu
 


Senegal_7

7. Jezero Retba neboli Růžové jezero, ležící asi 30 km severně od Dakaru. Vyznačuje se desetinásobnou koncentrací soli oproti mořské vodě (300 až 350 g soli v litru vody). Růžovou barvu získává působením mikroorganismů citlivých na světlo, proto se zabarvuje pouze při slunečním svitu zhruba od 10 do 15 hodin. Silně slaná voda umožňuje nechat se bez jakéhokoli úsilí nadnášet na hladině. Kdo si to chce vyzkoušet, může se v jezeru vykoupat.
Další atrakcí je projížďka po dunách mezi Růžovým jezerem a pobřežím Atlantiku. V době, kdy se ještě Rallye Paříž – Dakar konala na africkém kontinentu, byl tady cíl tohoto světoznámého závodu.
Na břehu jezera se kupí hromady soli. Těží se ze dna bez jakékoliv mechanizace. Muži stojící ve vodě musí být proti agresivitě soli natřeni vrstvou speciálního másla. Sůl usazenou na dně odkopávají dlouhými krumpáči, lopatami ji nabírají do košů a nakládají do loděk, které jsou „poháněny“ pouze lidskou silou – dřevěnými bidly. U břehu pracují ženy. Sůl z loděk dávají do kbelíků, které na hlavě přenášejí a vysypávají na hromady.

<<návrat na výběr      <zpět