Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dobrá Voda u Milejovic

Šumavským podhůřím na rozhraní inverze (rubrika STRAKONICKO – příroda a krajina)

Pokud neomezíte své turistické výšlapy jen na letní turistickou sezónu, lze je podnikat i v pozdním podzimu, a pokud neleží sníh i v zimě. Mají totiž svůj specifický půvab. V této době nebývá nouze o teplotní inverze, které způsobují, že ve vyšších partiích Šumavy panuje nad hustým oblačným příkrovem krásné slunečné počasí.  Ale neméně krásné, působivé a zvláštní scenérie můžete v době inverze obdivovat na jejím rozhraní.  To se vytváří podle momentálních atmosférických podmínek, zhruba již od nadmořské výšky 600 m. Na to má ideální polohu Šumavské podhůří. Na hranici přechodu, který může být pozvolný nebo náhlý, prosvítá v chuchvalcích mlhy slunce a pokud je teplota kolem bodu mrazu, rozzáří se i námrazou pokryté stromy a keře. Z takového výletu si odnesete zážitky, s nimiž se v jiných ročních obdobích nesetkáte.

Patřil k nim i výlet na Dobrou Vodu u Milejovic.

Dobrá Voda u Milejovic

Dobrá Voda u Milejovic se nachází na úbočí vrchu Vráž (647 m), nedaleko od obce Milejovice u Volyně.  Je to poutní místo, které představuje kostel a 14 kapliček s malovanými obrazy uspořádaných okolo něho. Stavba byla zahájena v roce 1889 a dokončena v květnu 1891. Byla hrazena z příspěvků dárců z Milivic (tehdejší název Milejovic) a okolních farností. Kostel je zasvěcen Panně Marii. Místo a jméno bylo vybráno podle studánky, podle pověry s léčivou vodou. Nad pramenem stojí starší barokní kaple. Voda je pitná, i když má více než trojnásobný obsah radonu. Když sem vyšlápnete necelé 2 kilometry z Milejovic nebo z druhé strany ze Stříteže, můžete se z pramene osvěžit a věřit, že na té pověře přeci jenom něco bude. Nádob na pití je tady dost.

V kostele se každoročně o Dobrovodské pouti (jedenáctou neděli po Velikonocích) koná mše. V roce 1996 byly kostel, křížová cesta i studánka opraveny. V červenci 2006 poničil přívalový déšť cestu z Milejovic na Dobrou Vodu, tak musela být také opravena. Půl roku nato bylo třeba znovu opravit několik kapliček, které byly poškozeny pádem stromů při orkánu Kyrill v lednu 2007.

Fotografie si prohlédněte ZDE