Jdi na obsah Jdi na menu
 


Falkenstein

Velký Falkenstein (Großer Falkenstein) 1315 m             

a Malý Falkenstein (Kleiner Falkenstein) 1190 m.

Dvojvrcholový masiv nedaleko Železné Rudy v Národním parku Bavorský les.
Oblast je vyhledávaným a oblíbeným turistickým cílem. Nejkratší výstup je z osady Zweislerwaldhaus na úpatí Falkensteinu, převýšení je zhruba 600 m. Je možno zvolit několik tras, jednou z nich je okruh přes Malý a Velý Falkenstein a dolů přes Rukowitzschachten zpět do Zweislerwaldhaus.

Stezka stoupá smíšenými lesy, v nichž stáří četných stromů přesahuje stovku let. Přestože oblast Falkensteinu leží v jádrovém území NP Bavorský les, zasahuje se tady proti kůrovci, aby se ochránily dosud zachovalé staleté porosty (a nikdo jako v Česku neprotestuje!).

Z obou vrcholů je polokruhový výhled od jihozápadu na jihovýchod (údolí Řezné, Ostrý, Velký Javor, vrcholy Malého a Velkého Roklanu, na horizontu i na špičku Luzného). Na Velkém Falkensteinu se nachází chata s možností občerstvení i ubytování a malá kaple, která je zasvěcena Sv. Františkovi. U ní stojí i několik umrlčích prken jako ukázka dřívějšího ukládání zemřelých před pohřbem. Na vrcholové skále se tyčí kříž se skleněným jádrem, které je symbolem zdejší sklářské tradice.

Při sestupu z Falkensteinu přes horu Rukowitzsberg se rozprostírá takřka holá planina, která vznikla při orkánu Kyrill v roce 2007. Otevírají se z ní úchvatné rozhledy ze severovýchodu na severozápad (Plesná, Polom, Špičák, Jezerní hora, Svaroh, Ostrý).

Podobné výhledy jsou také z rozsáhlé louky Rukowitzschachten, z bývalé horské pastviny, na níž se v současnosti zkouší projekt zachování smilkových trávníků spásáním ostřic červeným skotem, který je přizpůsobený drsnému horskému klimatu. Před osadou Zweislerwaldhaus se prochází pralesem Mittelsteighütte, jedním z prvních chráněných území v Bavorsku (od roku 1763). Obrovské staleté stromy s převahou buku, živé i ty, jež svému věku podlehly, působí majestátně a zanechávají hluboký dojem.