Jdi na obsah Jdi na menu
 


Malý Javor a Malé Javorské jezero

Malý Javor (Kleiner Arber) 1384 m, Malé Javorské jezero (Kleiner Arbersee)

Vrchol i jezero jsou trochu ve stínu návštěvnosti "movitějších" příbuzných - Velkého Javoru, na nějž dopravuje od silnice z Brennes kabinová lanovka a Velkého Javorského jezera, které u silnice přímo leží. Nejsou sice tak jednoduše dostupné, o to však malebnější a za trochu námahy určitě stojí.

Odměnou za krátký 0,5 km výstup na Malý Javor od Chamerhütte  s převýšením 100 m jsou panoramatické výhledy na pásmo šumavských vrcholů s dominantou Velkého Javoru.

Malé Javorské jezero má jen o málo menší plochu než Velké, ale je mnohem romantičtější. Plovoucí ostrůvky a tichou nebo větrem rozčeřenou hladinu lze pozorovat z poklidných zákoutí ze stezky, která vede okolo celého jezera.

Jako nejsnadnější a nejméně náročný přístup lze zvolit vyvezení lanovkou z Brennes na Velký Javor, odtud 2 km pěšky do sedla mezi oběma Javory k Chamer Hütte. K Malému Javorskému jezeru sestoupit 380 výškových metrů jezerní stěnou po cca 3 km dlouhé stezce. Okruh uzavřít návratem tzv. Sklářskou stezkou (Gläserner Steig) přes Mooshütte (výhledy na dvojvrchol Ostrého a hřeben Hohenbogen) na Brennes (celá pěší trasa měří 8 km včetně výstupu na Malý Javor).