Jdi na obsah Jdi na menu
 


Modrý sloup na bílo

Modrý sloup na bílo

Zimní království v polovině listopadu - i taková je Šumava. Jedinečná situace měla krátké trvání, pouhý jeden den. Po několika dnech sněžení a nevlídného počasí vyměnil podzim v pondělí 14. listopadu 2016 sychravou náladu za běloskvoucí, sluncem rozzářenou zimní nádheru. Následující den se zatáhlo a oteplilo.

Kdo nezaváhal a vydal se tento den na Šumavu do nadmořské výšky přes 1000 m, vstoupil doslova do zimního království, které mělo jedinou nesrovnalost – nevládl mu Veliký Leden. Pro fotografy to byly doslova fotografické žně.

Moje volba padla na Modrý sloup, tolik kontroverzní šumavskou lokalitu, shodou okolností v předposlední den, kdy je tam legálně dovolen přístup (15.7. - 15.11).  Pochopitelně jen z německé strany. Z naší strany se stále o přístupu vedou jen spory a vyhotovují se další nákladné posudky, jako ten poslední EIA, které vyznívají negativně nebo jsou podmíněny uzavřením jiných, doposud přístupných cest.

Unikátní záběry z Modrého sloupu "na bílo" jsou doslovným naplněním zásady "Ve správný čas na správném místě". Patří k nim i snímky z úseku hraničního chodníku, po němž vedla od roku 2009 část stezky z Březníku k Modrému sloupu svahem Špičníku, a který bude celoročně uzavřen jako kompenzace, pokud bude zpřístupněna stezka k Modrému sloupu Luzenským údolím.

                                         <zpět na Z barevného podzimu do zimního království>