Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na Roklan a k vodní nádrži Frauenau

Na Roklan a k nádrži Frauenau

Na Roklan a k vodní nádrži Frauenau  (rubrika ŠUMAVA – tváře, leden 2020)

Pěší výšlap na Velký Roklan (Großer Rachel) a k vodní nádrži Frauenau z bavorského Oberfrauenau

Šumava v lednu 2020 sněhovou pokrývkou příliš neoplývala. Proto bylo možné se vydat na pěší výšlap z bavorského Oberfrauenau (1) na Velký Roklan (7,2 km) po cestě značené zeleným trojúhelníčkem. V dolní části stoupá po lesní cestě „Rachelstraße“ a pak pokračuje (2) jako „Rachelsteig“ lesem do nadmořské výšky 1000 m (ve výšce od 100 do 200 m pod touto dvoukilometrovou částí stezky se rozkládá přehradní nádrž na pitnou vodu Frauenau). Zde se teprve začaly objevovat zbytky starého přemrzlého sněhu a vyšlapaná stezka se na mnoha místech měnila na skluzavku zejména, když začala z výšky 1200 m prudce stoupat pod patu Malého Roklanu a na Roklanskou louku (1360 m) (3). Sněhová pokrývka se změnila na souvislou, asi tak na 50 cm, ale po metrových vrstvách sněhu v této oblasti jako v minulých letech se mohlo nechat jen zdát. Na větvích stromů či suchých pahýlech žádný sníh ani námraza nebyly (v důsledku inverze byla teplota nad nulou), což ubíralo na fotogeničnosti záběrů. Ale jak se vzápětí ukázalo, nebylo to nic proti náhlému přívalu mraků, které za krátký moment zahalily vrchol Roklanu a jeho okolí. Ačkoli předpovědní modely počasí pro šumavské vrcholy ukazovaly po celý den bezmračnou oblohu, v blízkosti Velkého Roklanu to jaksi nevyšlo. Od horské chaty Waldschmidthaus (v zimě uzavřená) (4) ani překonání 90 výškových metrů na vrchol (1453 m) (5) nepomohlo vymanit se z mlhy, která jen střídavě více či méně houstla. Teprve při sestupu (stejnou cestou), cca ve výšce 1000 m se pod mraky opět ukázalo slunce.

Po návratu na parkoviště Oberfrauenau (1), stojí za to zajít se podívat 1,8 km po lesní silničce Gläserner Steig (piktogram skláře s píšťalou) k unikátnímu vodnímu dílu Trinkwasserspere Frauenau (6). Přehrada na pitnou vodu byla vybudována v letech 1976 až 1983 na říčce Kleiner Regen. Vklíněna mezi svahy okolních hor zanechává působivý dojem. Zvláštní fotogenická atmosféra se tu vytvořila při zapadajícím slunci. Na hladině přehrady se zrcadlil vrchol Malého Roklanu se sporadickou sněhovou čepičkou (Velký Roklan je za ním skrytý). Při nedostatku vody dochází ke zjevnému poklesu hladiny, což se projevilo na odběrové věži, přepadové výpusti a na březích nádrže.

Z Oberfrauenau (1) k nádrži Frauenau (6) a zpět se trasa prodlouží o 3,6 km. Celková délka trasy je tak 18 km.

oberfrauenau-rachel-nadrz-frauenau_mapka_e-str.jpgProstřednictvím objektivu fotoaparátu se podívejte na fotografie z trasy ZDE  nebo klikněte na mapku