Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tradiční silvestrovský výšlap z Kubovy Huti na Boubín (2022)

Tradiční silvestrovský výšlap z Kubovy Huti na Boubín (2022)    (rubrika ŠUMAVA – lokality)

Přesto, že již covidová situace letošní silvestrovský výstup z Kubovy Huti na vrchol Boubínu nepoznamenala, možno jej v historii této tradiční akce zařadit mezi neobvyklé. Nejenom tím, že již nejezdil mezi Vimperkem a Kubovou Hutí oblíbený silvestrovský vlak, ale také doslova jarním počasím. 

Po nočním dešti, který brzy zrána ustal, se všechna parkoviště i místa, kde bylo možné zaparkovat, zaplnila a skupinky zájemců o dosažení mety ve výšce 1362 m v posledním dni v roce se postupně vydávaly k vrcholu. Hlavní proud zájemců o pokoření vrcholu vysadil na nejvýše položené železniční stanici v ČR první pravidelný vlakový spoj z Vimperku, posílený o další vagon.

Pro návštěvníky bylo zajištěno občerstvení, ale stánků oproti minulým létům, kdy jezdily silvestrovské vlaky, ubylo. Zdražování v uplynulém roce se, bohužel, projevilo i tady, takže prodejci tentokrát nebyli pro malý zájem s tržbami příliš spokojeni.

Na nádraží fungovala „Pohádková kancelář“ i přesto, že byla dříve vždy spojená s jízdami silvestrovských vlaků. Bylo zde možno zakoupit brožurky, mapy a pohlednice vztahující se k Šumavě a pošumavské železnici i s razítkem, dokonce nejen na pohlednice … Prodeje se zhostili 2 členové Stifterova pošumavského železničního spolku v historických železničních uniformách, kteří nostalgicky zdůvodnili absenci letošních jízd silvestrovského vlaku slovy: “Nejsou vlaky a nejsou lidi“.   

 Během dopoledne se teplota přehoupla přes 10 stupňů, což byla výzva pro některé otužilé jedince, aby při výstupu odhodili košile a dlouhé kalhoty přesto, že se na vrcholu proháněl silný nárazový vítr. Jen sporadické ostrůvky sněhu pod rozhlednou svědčily o tom, že tady ještě nedávno ležela sněhová pokrývka. Obdiv patří i rodičům, kteří se vydali se svými malými ratolestmi v kočárku. Družná nálada tohoto dne, doprovázená přípitky na šťastný nový rok, panovala nejen na vrcholu, ale i během cesty.  

  Ti, kdož se vydali vzhůru později, mohli se dočkat okolo poledne i sluníčka a nádherného dalekého výhledu z rozhledny s panoramatem alpských vrcholků.

Na snímky se podívejte ve fotogalerii ZDE

Přeji všem, kteří vystoupili na vrchol i těm, kteří zůstali jen u prohlížení fotek, aby se stejně jako poslední den roku 2022 na Boubíně, rozzářilo co nejvíce dní roku 2023