Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ze Scheiben na Svaroh z bavorské strany

Ze Scheiben na Svaroh z bavorské strany  (rubrika ŠUMAVA – lokality, podzim 2018)

Podzim svými barvami zesiluje zážitky z nádherné krajiny a tou je bezesporu horský hřeben, po němž probíhá česko–bavorská hranice v okolí vrcholu Svaroh (1 334 m) 

Z české strany, kde se rozkládá oblast Královského hvozdu, neexistuje z důvodů chráněného území oficiální přístup, a proto sem nesměřují žádné značené cesty. Pravým opakem je přístup z bavorské strany (oblast Natur Park Oberer Bayerischer Wald). Přírodní park je značenými stezkami přímo protkaný.

Výchozím místem pro výstup je parkoviště na Scheiben Sattel (v zimě je zde centrum pro běžecké lyžování). Lze využít značené trasy  LO5, která překonává na 2 km výškový rozdíl 300 m. Obtížnější a delší, ale zajímavější je výstup po hraničním chodníku, po němž se po sestupu do údolí potoka Svarožná ztratí výška 100 m, takže převýšení se pak zvětší na 400 m. K náročným úsekům patří zejména příkrý sestup ke Svarožné s překonáním potoka a průchod kamenným mořem na svahu Jezerní hory. Na trase se nachází několik historických tereziánských hraničních kamenů z roku 1765, na nichž je z české strany červeně vybarvený dvouocasý lev a z bavorské strany modrobílá šachovnice.

Po dosažení vrcholové partie hraničního chodníku se z bavorské strany napojí značená cesta LO5 od Scheiben Sattel a po hranici kolem rozvalin bývalé Juránkovy chaty směřuje na Svaroh, jehož vrcholová skála (1334 m) se nachází 30 m od hraniční linie na české straně. V roce 2014 tady byl vztyčen vrcholový kříž a osazena pamětní deska v upomínku na Arnyho Juránka, propagátora lyžování na Železnorudsku. Pěkný rozhled zejména na vodní plochu Nýrské přehrady

Také na bavorské straně, cca 150 m od Svarohu se na jeho plochém vrcholu nachází vrcholová skalka Zwerscheck s malým železným křížem, označovaná jako "Bavorský vrchol."  Naskýtá se z ní impozantní rozhled směrem na jihovýchod na kamenná moře Jezerní hory, Velký Javor, Falkenstein i vzdálenější Roklan a Luzný. Úchvatný je i široký rozhled na jihozápad do údolí Weißer Regen, který znásobuje 50 m západně vzdálené posezení s několika lavicemi uspořádanými v řadách jako v kině, proto má název „Naturkino“. Nádherné místo, z něhož se jako na filmovém plátně promítají nad údolím vrcholy hor, jimž dominuje Hoher Bogen s radiotelevizním vysílačem a komunikační věží bývalého vojenského centra NATO a charakteristický dvojvrchol Ostrého, jehož obrys odtud plně vystihuje jeho lidové pojmenování Prsa Matky Boží.